Cuma, Temmuz 19

Milas köylülerinden YK Enerji’ye tepki – Son Dakika Çevre, Cumhuriyet’in Ege Haberleri

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy, Çamköy ve Karacahisar köylerinde yaşayanlar, YK Enerji’nin bölgedeki orman yangınlarını fırsata çevirdiğini öne sürerek yasaların uygulanmamasına tepki gösterdi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Karacahisar köyünde geçtiğimiz hafta çıkan orman yangınında YK Enerji, yangının söndürülmesi için destek sağladığını duyurdu. Bölge halkı, YK Enerji’nin krizi fırsata çevirerek “iki yüzlü” davrandığını savundu. İkizköy, Karacahisar ve Çamköy köyleri sakinleri ise ortak açıklama yaparak duruma tepki gösterdi.

“Sizin de korumanız gereken zeytin ağaçlarını biz koruyoruz”

Karacahisar köyü sakinleri adına açıklama yapan İkizköylü Esra Işık, şunları söyledi: “Geçen hafta sonu Karacahisar köyünde çıkan yangına destek gönderdiğini iddia eden YK enerji şirketinin konuyla ilgili geniş haberleri var ve Toplum içinde kendilerini güzel göstermeye çalıştılar, aynı gece zeytinliklerimizin hemen yanındaki ormanlık tepeyi yok ettiler. Yangını fırsata çeviren bu şirketi uyarıyoruz, bir sonraki adımınızı atacaksınız. Zeytin ağaçlarımıza, bunun için gece gündüz çalıştığınızı ama aynı zamanda topraklarımıza, zeytin ağaçlarımıza, köylerimize bir adım daha yaklaştığınızı da bilmelisiniz. “Buna asla, asla izin vermeyeceğiz! Akbelen’de zeytincilik yasasını uygulamayan ve zeytinlerimizi şirkete sunan yetkililer sesimize kulak verin: Siz rahat koltuklarınızda oturup Akbelen’e gözlerinizi kapatırken biz köylüler zeytinleri korumaya çalışıyoruz. gece gündüz korumanız gerekiyor” dedi.

“ŞİRKET KİRLİ OYUNLAR OYNUYOR”

“YK Enerji şirketi yıllardır kömür madenini köylerimize doğru genişletmek istiyordu” diye devam eden Işık, şöyle devam etti: “Karşılaşılan en büyük engel; Yıllardır büyük bir özveriyle yetiştirdiğimiz, çocuklar gibi sahip çıktığımız zeytin ağaçlarımız ve bu zeytin ağaçlarını koruyan biz köylüler, bizim haklı mücadelemizdir. Bu ülkede zeytin yetiştiriciliğine dair bir kanun var. Bu kanuna göre kömür madeni zeytin ağaçlarımıza 3 kilometreden fazla yaklaşamaz. Zeytinlerimize zarar verecek faaliyetlerde bulunamaz. Zeytinlerimize dokunamaz. Ama YK Enerji şirketi kanunları dinlemiyor; Zeytinliklerin korunmasından sorumlu kurumlar köylüyü, zeytini ve tarımı korumak ve zeytincilik yasasını uygulamak yerine şirketlerin ceplerini ve kârlarını koruyor. Zeytin ağaçlarını koruması gerekenler koltuklarında uyurken, şirket fırsat yaratıp yoluna çıkan zeytinliklerden kurtulmaya çalışıyor. “Bu yüzden kirli bir oyun oynuyor” dedi.

“BİZİM GİBİ ESKİ ZEYTİNLERİMİZ BU TOPRAKLARDAN KALDIRILIRSA BAŞKA BİR YERDE YAŞAMAZLAR”

Köylülerin şikayetlerinin “örtbas edildiğini” iddia eden Işık, şunları söyledi: “Yanan köye madenin büyümesini engelleyen zeytin getirme vaadiyle köylüleri ikna etmeye çalıştığını duyduk. Böylece köylülerin mağduriyetini istismar ediyor. başka bir köyde, yok edeceği 30’a yakın köyün ve biz yüzlerce köylünün mağduriyetini gizlemeye çalışıyor. Biliyoruz ki taşımak istedikleri zeytinlerin yeniden yeşermesi, meyve vermesi ve eski gücüne kavuşması yıllar alıyor. Ne göç etmek zorunda kaldıkları, yerinden etmek istedikleri köylüler, ne de bizim kadar yaşlı zeytin ağaçlarımız; Bu topraklardan koparsak, başka yerde yaşayamayız, yaşamı sürdüremeyiz atalarımız dedi ki: “Yerinden alınan taş yosun tutmaz” Madenin yok etmek istediği Karacahisar’dan üç komşu köy gibi size haykırıyoruz: Bir daha başaramayacaksınız! Yıllardır aynı bölgede birlikte yaşadığımız, birlikte ürettiğimiz insanlarla bizi karşı karşıya getiremeyeceksiniz. Güvendiğiniz, mayınlarla tehdit ettiğiniz zeytin ağaçlarımıza, topraklarımıza girmenize asla izin vermeyeceğiz. Zeytin ağaçlarımızın dallarına dokunmaya kalkarsanız, 7’sinden 70’ine yıllardır bu topraklarda yaşayan, üreten, geçimini sağlayan biz köylüleri bulursunuz! “Kirli ellerinizi üzerimizden çekin, hayatımızı rahat bırakın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu