Pazartesi, Temmuz 22

Fransa’da erken seçimleri kaybeden aşırı sağ, 2027 başkanlık seçimini hedefliyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransa’da Pazar günü yapılan genel seçimlerin ikinci turunda en fazla sandalye kazanması beklenen ancak üçüncü olan aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi (RN), bu yenilgiyi kendilerini cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlayacak bir zafer olarak görüyor. 2027’de.

REKLAM

Fransa genel seçimlerinin ilk turunu birincilikle tamamlayan aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisi, Pazar günü yapılan ikinci turda üçüncü oldu. Ancak partinin lideri ve destekçileri bu yenilgiyi kendilerini 2027 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlayacak bir zafer olarak değerlendiriyor.

RN lideri Jordan Bardella, çıkış anketinin açıklanmasından yarım saat sonra yaptığı konuşmada, “Ulusal Birlik bugün tüm tarihinin en önemli dönüm noktasını yaşadı” dedi.

Kendisi, RN’nin Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Başkan Emmanuel Macron’un merkezci koalisyonunu ağır bir yenilgiye uğratmasının ardından yapılan erken genel seçim sonuçlarının “yarının zaferinin yapı taşları olduğunu” savundu.

RN geçen hafta ilk turu ülke çapında oyların neredeyse %33’ünü alarak kazanmıştı ve Ulusal Meclis’te yaklaşık 240 sandalye kazanması bekleniyordu. Ancak yerel saatle 20.00’de açıklanan çıkış anketine göre; Sosyalist Parti (PS), Esnek Olmayan Fransa (LFI), Fransız Komünist Partisi (PCF) ve çevreci Yeşiller Partisi’nin (EELV) oluşturduğu Yeni Halk Cephesi (NPF) 177 ile 192 arasında sandalye elde etti. – sağcı RN 138-145 sandalyeyle üçüncü oldu.

Macron’un “Hep Birlikte Cumhuriyet İçin” (Topluluk) ittifakı sürpriz bir şekilde ikinci sırada yer aldı ve 152 ile 158 arasında sandalye kazanması bekleniyor.

Hiçbir parti veya koalisyon mutlak çoğunluk için gereken 289 sandalyeye ulaşamadı ve bu nedenle tek başına hükümet kuramaz.

“Önümüzde güzel günler var”

ABD Alman Marshall Fonu program koordinatörü Adam Hsakou euronews’e şöyle konuştu: “Ulusal Ralli hala cam tavanla karşı karşıya. Yenilginin nedeni birçok adayın geri çekilmesidir.”

“RN, şüphesiz seçim öncesi çifte vatandaşlık meselesinin neden olduğu tepkinin bedelini ödüyor. Jordan Bardella ortalığı sakinleştiremedi. Bu, partinin normalleşmesini mükemmel bir şekilde temsil eden Bardella için bir ders. Kendisi genç. Kendisi göçmen bir aileden geliyor, Le Pen adını taşımıyor, iyi konuşuyor ve “sosyal ağlarda nüfuzu var” diye ekledi.

Bardella ayrıca partisinin yenilgisinden “Cumhuriyetçi Cephe”yi sorumlu tuttu ve konuşmasında bunu “Fransızların özgürce farklı bir politika seçmesini her ne şekilde olursa olsun engellemeyi amaçlayan doğal olmayan bir siyasi ittifak” olarak tanımladı.

Bardella’ya göre, bu “namussuzluk ve tehlikeli seçim anlaşmalarından oluşan ittifak”, “ülkeyi sert bir şekilde vuran güvensizlik ve düzensizliğin olduğu ekonomik krizin ortasında, Fransa’nın kendisini hükümette dirençli bir çoğunluktan ve bu nedenle de çözüm için açık bir rotadan yoksun bulması” anlamına geliyor. Ülkenin durumunu tersine çevir.” .

Ancak Bardella ve destekçileri, Macron’un Ulusal Meclis’i feshetmesinden önce sahip oldukları 89 sandalyenin önemli ölçüde artması nedeniyle gecenin hâlâ bir zaferi temsil ettiğine işaret etmeye çalıştı.

Seine-et-Marne’ın altıncı seçim bölgesinde koltuğunu koruyan Beatrice Roullaud euronews’e şöyle konuştu: “Umduğumuz sonuçları alamasak bile milletvekili sayısını neredeyse iki katına çıkardık ki bu hiç de fena değil.”

Euronews’e konuşan Roullaud, “Bu sefer olmadı ama gelecek sefer olacak çünkü Fransızların beklediği bu” dedi ve ekledi: “Elbette önümüzde güzel günler var.”

Val d’Oise’ın beşinci seçim bölgesinin adayı Quentin Hoarau da “bunun hala tarihi bir sonuç olduğunu ve Ulusal Ralli Partisi’nin gerçekten her yerde kök saldığını gösterdiğinin” altını çizmek istedi.

50 yaşındaki RN seçmeni Romain, sonuçlarla ilgili olarak “Bu, göreve daha iyi hazırlanacak birçok insanın olacağı anlamına geliyor” dedi. “Böylece 2027 yılına kadar daha da fazla güvenilirliğe sahip olacağız.”

“Her şey bu gece başlıyor”

Mutlak çoğunluğu elde edememek ve dolayısıyla Macron’la “bir arada yaşamaya” zorlanmak aslında RN’nin yararına olabilir.

INSEAD okulundan fahri siyaset bilimi profesörü Douglas Webber euronews’e şöyle konuştu: “Önümüzdeki üç yıl boyunca ülkeyi yönetmeye çalışmamalılar ve böylece Fransa’da olup bitenlerin sorumluluğundan kaçmamalılar.”

“Önümüzdeki birkaç yılda olacaklardan sorumlu tutulamayacakları için onların (muhtemelen Marine Le Pen’in) bir sonraki başkanlık seçimini kazanma şansı olacak. Üstelik bu seçim sonucu Fransa’da büyük bir siyasi belirsizlik yaratacak. Tamamen değil Bu seçim sonucunda nasıl bir hükümetin ortaya çıkacağı belli” dedi.

REKLAM

Macron ve Başbakan Gabriel Attal çok partili bir koalisyon hükümeti kurma isteklerinin sinyalini vermiş olsalar da, RN kadar aşırıcı olarak gördükleri Jean-Luc Melanchon liderliğindeki Taşınmaz Fransa (LFI) ile herhangi bir ittifak olasılığını reddettiler. . .

Ancak çıkış anketleri LFI’nin NFP koalisyonunun en büyük oy payı olan yaklaşık 80 sandalye kazandığını ortaya çıkardı. Sosyalistlerin (PS) ve Yeşillerin (EELV) sırasıyla 64 ve 36 sandalye kazanması bekleniyor.

Fransa’nın, Almanya ve Hollanda gibi diğer Avrupa ülkelerinin aksine koalisyon kurma geçmişi olmaması nedeniyle, Macron’un görev süresinin geri kalan üç yılında müzakereler ve güç paylaşımı zor olabilir.

“Yeni ilerici hükümet başarılı olmazsa 2027, Marine Le Pen’in yılı olabilir. Önümüzdeki üç yıl boyunca ilerlemesini sürdürmesi ve başkan olma hayalini gerçekleştirmesi için tüm koşullar mevcut.”

Sonuçlar, iki rakip ittifakın birden fazla partiyi içermesi nedeniyle RN’nin Fransa’nın en büyük siyasi partisi olduğunu gösteriyor. RN ayrıca Haziran ayında yapılacak PA seçimlerinden sonra ülkenin en büyük delegasyonunu PA’ya göndermek üzere.

REKLAM

Bardella, “Ulusal Birlik, öncelikle Marine Le Pen’i destekleyerek Ulusal Meclis’teki çalışmalarını hızlandıracak. İkinci olarak, gerekli tüm demokratik güvenceleri sağlayarak Ulusal Birlik için çalışmaya ve tüm Fransız halkını bir araya getirmeye devam edecek.” Değişiklik nihayet yarından itibaren Avrupa Parlamentosu’na sunulacak. “Milletvekillerimiz büyük bir grup oluşturacak” dedi.

“Bu gece her şey başlıyor. Eski dünya yıkıldı. Hiçbir şey bir halkın yeniden umuda başlamasını engelleyemez” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu
meritking