Cuma, Temmuz 19

‘Von der Leyen liberallere Meloni’nin grubuyla işbirliği yapmayacağına dair söz verdi’

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Parlamentosu’nda 76 milletvekili bulunan Renew Europe’un desteğini isteyen Ursula von der Leyen’in toplamda 361 milletvekilinin desteğine ihtiyacı var.

REKLAM

Yeniden AB Komisyonu başkanlığına atanan Ursula von der Leyen’in liberal grup Renew Europe’a (RE), Giorgia Meloni’nin Avrupalı ​​muhafazakarları ve reformistleriyle (ECR) “işbirliği yapmayacağına” söz verdiği söyleniyor.

Liberal RE partisinin lideri Valerie Hayer, grubu ile von der Leyen arasındaki toplantı hakkında şunları söyledi: “Ursula von der Leyen ile güzel bir fikir alışverişinde bulunduk. Ona dürüst ve zor sorular sorduk.”

Hayer, “Aşırı sağla flört etmeyi kabul etmediğimizi çok açık bir şekilde ifade ettik. Kendisi de bize taahhütlerde bulundu. Elbette bunu çok yakından takip edeceğiz.”

Hayer, “RE grubu olarak tutumumuz kesinlikle açık. Avrupa yanlısı gruplarla koalisyon halinde olmamız gerekiyor, bu çok açık. Bizim için ECR, Avrupa yanlısı bir grup değil.” dedi. . ECR grubuyla herhangi bir anlaşma yapmak”.

İki RE yetkilisi, von der Leyen’in basına kapalı toplantıda daha net konuştuğunu ve olası ikinci döneminde ECR ile “yapılandırılmış bir işbirliği olmayacağına” söz verdiğini söyledi.

Von der Leyen’in ECR grubunu gelecekteki platformundan hariç tutma taahhüdünde bulunup bulunmadığı sorulduğunda Hayer, Avrupa Halk Partisi (EPP) tarafından desteklenen ilk görev süresinde “kendisi gibi bir koalisyon kurmaya kararlı” olduğunu söyledi. Sosyalistlerin ve Demokratların İlerici İttifakı (S&D) ve RE tarafından söylendi.

Muhafazakar görüşleri ve basın özgürlüğüne yönelik saldırıları nedeniyle Meloni, RE ve Roma’daki ana muhalefet partisi Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) tarafından nefretle karşılanıyor. Ancak merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nde (EPP) Meloni pragmatik bir figür olarak görülüyor.

Daha da önemlisi EPP, ECR’nin tamamını Sosyalistler ve Liberaller gibi “aşırı sağ” olarak görmüyor ve grubu ayrı gruplar olarak ele almayı tercih ediyor: Meloni’nin Fratelli d’Italia (FdI) partisi daha olumlu karşılanırken Legge ve The Justice Partiye (PiS) daha olumsuz bakılıyor.

EPP’nin ılımlı kanadına ait olan Von der Leyen, EPP, S&D ve Renew ile birlikte 400 sandalyeli çoğunluğa sahip olacak kalıcı, merkezci bir platform yaratma sözü verdi.

Ursula von der Leyen’in 361’e ulaşması gerekiyor

Ancak von der Leyen, RE’den yana olan 76 milletvekilinin desteğini hafife almamalı.

Altı İrlandalı milletvekili, İsrail-Hamas çatışmasındaki aşırı İsrail yanlısı duruşu nedeniyle von der Leyen’in yeniden atanmasına karşı çıkıyor.

Benzer isyanların EPP ve S&D grubunda da yaşanması bekleniyor. Bu durumda von der Leyen ikinci bir göreve ihtiyaç var Bu da duyulan 361 oyların altında kalabileceğini gösteriyor. Bu boşluk Yeşiller ya da 53 parlamenterden oluşan ECR grubu (78) tarafından doldurulabilir.

Von der Leyen’in ikilemi burada başlıyor; Yeşillere fazla yaklaşmak muhafazakar müttefiklerini kızdırabilirken, ECR’ye fazla yaklaşmak ilericileri yabancılaştırabilir. Bugünkü açıklama, von der Leyen’in açıkladığı Avrupa Yeşil Anlaşması’nın en sadık destekçileri olan Yeşiller’in daha güvenli bir seçeneği temsil edebileceğini gösteriyor.

Von der Leyen zaten S&D ve RE ile görüştü ve 18 Temmuz’daki onay oylaması öncesinde önümüzdeki Salı günü Yeşiller ve ECR grubuyla görüşecek.

Toplantılarda grupların ideolojik taleplerini ve beş yıllık dönemin en önemli projelerini sunmalarına olanak sağlanıyor.

Liberaller için bunlar arasında savunma, rekabet gücü, bürokrasinin azaltılması, temel hakların korunması, iklim eylemi ve göçün yönetilmesi yer alıyor.

“Boş çek” olmadığını vurgulayan Hayer, “Avrupa’nın yenilenmesi siyasi öncelikleri Komisyonun gelecek beş yıllık çalışma programına dahil edilmelidir.” Dedi.

Avrupa Parlamentosu’nun en büyük siyasi grubu olan EPP’nin başkanı Manfred Weber gazetecilere verdiği demeçte, “Ursula von der Leyen başarısız olursa, çok fazla istikrarsızlığın olduğu bir Avrupa’ya dönüşme riskiyle karşı karşıya kalırız” dedi.

REKLAM

“Ursula von der Leyen önümüzdeki hafta başarısız olursa, yalnızca bir kişi mutlu olacak, o da Viktor Orban. Ve ben bu hediyeyi Viktor Orban’a vermek istemiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu