Cuma, Temmuz 19

Kış ayları öncesinde saç dökülmesine dikkatDoğu Anadolu’da soğuklar gece ve sabah saatlerinde hissedilirken, uzmanlar kış ayları öncesinde saç bakımına da kısa bir süre kaldı. Şapka, bere gibi aksesuarlar özellikle soğuktan korunmak açısından önemli olsa da uzun süre kafada tutulması halinde saç köklerine ve saçlara zarar verebilir. Bu nedenlerden dolayı kış aylarında saç dökülmesi yüksek oranlara ulaşırken uzmanlar soğuk havalarda saç bakımının önemine dikkat çekiyor.

“Mevsim geçişlerinde daha çok artıyor”

Saçların kuruduğunu ve susuz kaldığını belirten uzmanlar şu bilgileri verdi: “Saç dökülmesi genetik bir durumdur, hormonal bozukluklardan ve vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Doğal olarak mevsimlerin değişmesiyle birlikte bunlar da artıyor. Bunun nedenleri arasında; Bunun nedenleri arasında şapka takmak, kuru ve yıpranmış saçlar ve saçınıza bakım yapmamak yer alır. Normalde kişinin saçlarının %50’si dökülürken mevsim geçişlerinde bu oran %80’lere çıkabilmektedir. Bunun başlıca nedeni saçın kuru ve susuz kalmasıdır. Saçın bir “ph” oranı vardır. Bu saçın asitlik seviyesidir. Burada pH tablosuna göre sayının 4,5 ile 5,5 arasında olması gerekir. Bu oran 7,5’tan 8,5’e çıktığında saçlar hasara ve kırılmaya maruz kalır. Bu oranın bu kadar artmasını önlemek için saçlara keratin bakımı, keratin botoks bakımı, nem bakımı uygulanarak bu sorunların önüne geçilebilir.

Vatandaşların mevsim geçişlerinde bere kullanması saçların zarar görmesine ve kırılmasına neden olabiliyor. İnsanlarımız saçlarını kesmenin veya yıkamanın saç bakımı olduğunu düşünüyor. Gerçekte ise böyle bir şey yoktur. Nasıl ki günde üç öğün açlık çekiyorsak saçlarımız da açlık çekiyor. Bunun protein kürlemesi, nem kürlemesi, yıkama gibi birçok kısmı var. Vatandaşlar evlerinde genellikle sülfat, silikon ve paraben içeren şampuanlar kullandıkları için bu sorunla karşılaşabiliyorlar. Genel olarak her şampuan sülfat ve paraben içerir. Bu da saçın kurumasına neden olur. Vatandaşlarımız sülfat ve paraben içermeyen şampuanlar kullandıklarında saçlarının daha az kurumasını ve saç dökülmesinin azalmasını sağlayabiliyorlar” dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu