Pazartesi, Temmuz 22

İsrail, Gazze’de gıda yardımı için bekleyen kalabalığı vurdu: En az 77 ölü, 280 yaralı

İsrail’in Gazze’ye 146 gün süren saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 30 bini aştı. Yaralı sayısı 70 bin 457’ye yükseldi.

REKLAM

İsrail’in Gazze’de gıda yardımı bekleyen Filistinlilere yönelik saldırısında en az 77 kişi hayatını kaybetti.

Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırıda en az 280 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el Kudra, İsrail saldırısının Gazze’nin batı kesiminde yer alan yerleşimin kuzey kısmında yer alan el Nabusi kavşağında meydana geldiğini duyurdu.

Kudra, tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle sağlık ekiplerinin hastanelere kaldırılan kişilerin ağır yaralanmalarıyla baş edemediğini söyledi.

Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye de şehrin batı kesimindeki saldırı sonrasında onlarca yaralının hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Abu Safiye telefonla yaptığı açıklamada, “Diğer hastanelerde kaç kişinin hastaneye kaldırıldığını bilmiyoruz” dedi. dedi.

Kamal Advan Hastanesi ambulans servis müdürü Faris Afana, olay yerine gelen sağlık görevlilerinin yüzlerce yaralının yerde yattığını söylediğini söyledi. Afana, ölü ve yaralıların tamamını almaya yetecek kadar ambulansın bulunmadığını, yaralıların bir kısmının atlı arabalarla hastanelere nakledilmeye çalışıldığını söyledi.

Ölü ve yaralıların sağlık ekipleri ve siviller tarafından hastanelere kaldırıldığını söyleyen görgü tanıkları, İsrail askerlerinin yaralıları taşıyan sağlık ekiplerini ve sivilleri de hedef aldığını kaydetti.

İsrail ordusu: Bilgimiz yok

İsrail askeri sözcüsü, o bölgede herhangi bir bombalama olayıyla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi.

Sözcü, ordunun bu yönde “raporları incelediğini” de sözlerine ekledi.

Gazze’de ölü sayısı 30 bini aştı

İsrail’in Gazze’ye yönelik 146 gün süren saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı ise 30 bini aştı. Yaralı sayısının ise 70 bin 457’ye ulaştığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Kudra, enkaz altında ya da yol kenarında halen ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil koruma görevlilerinin cesetlere ulaşamadığını söyledi.

Çocukları Kurtarın: Dünya çocuk katliamına tanık oluyor

Birleşmiş Milletler ve uluslararası yardım kuruluşları, kuşatma altındaki şehirde yüz binlerce insanın açlıktan öldüğü ve kıtlığın kapıda olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Ayrıca uluslararası yardım kuruluşları, İsrail’in şehre yaptığı insani yardım miktarını önemli ölçüde azalttığını ve Gazze’deki çocukların açlıktan öldüğünü söylüyor.

BM, yaptığı açıklamalarda, 2,3 milyonluk Gazze nüfusunun en az dörtte birinin açlık çektiğini belirtiyor.

Çocukları Kurtarın Vakfı ise dünyanın Gazze’de “çocukların toplu katliamına ağır çekimde tanık olduğunu” söyledi.

Başta Birleşmiş Milletler kuruluşları olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı olduğu, tıbbi malzemelerin yetersiz olduğu, açlık, susuzluk ve hijyen malzemesi eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar nedeniyle bölgede insani yardımlara daha fazla erişim sağlanması çağrısında bulunuyor.

DSÖ: Gazze’deki korkunç şiddet ve acılar sona ermeli

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölü sayısının 30 bini aştığını belirterek, “Bu korkunç şiddet ve acıların sona ermesi gerekiyor.” dedi. dedi.

REKLAM

Ghebreyesus, sosyal platformdaki paylaşımında

Gazze’de 70 binden fazla Filistinlinin yaralandığına işaret eden Ghebreyesus, “Bu korkunç şiddet ve acıların sona ermesi gerekiyor. Ateşkes.” Bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu
meritking