Pazartesi, Temmuz 22

Hırvatistan: Schengen’e girilmesinden bu yana yasa dışı göçte keskin artış

Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Hırvat Sınır Güvenliği tarafından yapılan açıklamaya göre sene başından beri 54 bin 500’den fazla kişinin Hırvatistan sınırını yasa dışı yollardan geçtiği duyuruldu.

REKLAM

Hırvatistan, Schengen Bölgesi’ne katılmasından dokuz ay sonra yasa dışı göçte bir önceki seneye oranla yüzde 140’lık bir artış yaşandığını açıkladı. 

Hırvat Sınır Güvenliği tarafından yapılan açıklamaya göre sene başından beri 54 bin 500’den fazla kişinin Hırvatistan sınırını yasa dışı yollardan geçtiği duyuruldu.

Ocak 2023’te Schengen Bölgesi’ne dahil olan Hırvatistan bin 350 kilometre ile Avrupa Birliği’nın (AB) en uzun kara sınırına sahip ülkesi olma özelliğine sahip.

Zagrep yönetimi Balkanlar’daki AB üyesi olmayan komşularına sıkı sınır kontrolleri uygulayor. Fakat buna rağmen yasa dışı göç için kullanılan Balkan rotasında tercih edilen yolların başında geliyor. 

Yasa dışı göçte keskin artış yaşayan diğer bir AB ülkesi de Slovenya olmuştu. Yılın ilk 8 ayında 2022’nin aynı dönemine kıyasla yasadışı yollarla ülkeye girmeye çalışan göçmen sayısı neredeyse üç katına çıkmıştı.

Slovenya İçişleri Bakanı Bostjan Poklukar, birçok bölgede sınır kontrollerini sıkılaştırmak için acil bir plan olmadığını söylerken, “en kritik yerlerde” kontrollerin güçlendirildiğini belirtmişti.

Son olarak Almanya da iltica başvurularının sayısındaki hızlı artışın yaşandığı bir dönemde yasa dışı göçle mücadele etmek için Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile olan sınır kontrollerini artıracağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu
meritking