Cuma, Temmuz 19

Haiti’de şiddet tırmanıyor: Halk çetelere karşı silahlanıyor

Başkent Port-au-Prince’in güneyindeki Petion-Ville mahallesinde çeteye üye olduğundan şüphelenilen iki kişi öldürülerek yakıldı.

REKLAM

Haiti’de neredeyse ülkeyi ele geçiren çeteler arasındaki savaş giderek şiddetleniyor.

Başkent Port-au-Prince’in güneyindeki Petion-Ville mahallesinde çeteye üye olduğundan şüphelenilen iki kişi öldürüldü. Devlet gücünün ortadan kalktığı ülkede son dönemde yaşananlar, insanların çete şiddetinden korunmak için silahlandığını gösterdi.

Reuters muhabiri, aralarında Makandal olarak bilinen çetenin liderlerinden birinin de bulunduğu iki kişinin öldürülmesine ve yakılmasına tanık olduğunu söyledi.

Reuters’in daha önce izlediği görüntülerde, elleri kesilmiş bir adamla birlikte sokaklarda sürüklenen cesetler görülüyordu.

Makandal’ın ailesinin evi de ateşe verildi.

Radyo RFM, polis kaynaklarına dayanarak, başkent Port-au-Prince’in güney ucunda bulunan Petion-Ville’de yerel halkın bir çatışmaya karıştığını bildirdi.

Yaklaşık bir yıl önce, bir grup Port-au-Prince sakini, kanunsuz bir adalet hareketi olan Bwa Kale’yi kuran çetenin üyesi olduğuna inanılan bir düzine kişiyi linç edip ateşe verdi.

siyasi boşluk

Le Nouvelliste Çarşamba günü, çok sayıda lüks otel ve büyükelçiliğin bulunduğu Petion-Ville civarındaki saldırılarda en az 15 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Kentin doğusundaki saldırıların ardından vatandaşlar evlerine barikat kurdu.

Petion-Ville, çete lideri Jimmy “Barbeque” Cherizier’in geçen hafta eski politikacıları saklayan otel sahiplerine zulmetmekle tehdit ettiği bölgeye yakın.

Başbakan Ariel Henry geçen hafta çetelerin isteği üzerine istifa edeceğini söylese de ülkede şiddet devam ediyor.

Eski cumhurbaşkanının 2021’de suikasta kurban gitmesinden bu yana ülkeyi giderek daha fazla etkisi altına alan kanunsuzluğu dizginlemek amacıyla uluslararası liderler tarafından geçici bir başkanlık konseyi oluşturuldu, ancak konseyin bileşimi belirsizliğini koruyor. Çeteler, konseye katılan siyasileri de tehdit ediyor.

ABD’li yetkililer geçen hafta konseyin yapısının birkaç gün içinde belirlenmesini beklediklerini ancak temsil için seçilen bazı grupların planı reddettiğini veya tek bir liderin arkasında birleşmeyi başaramadıklarını söyledi.

Bu arada büyükelçiliklerde güvenlik artırılırken bazı ülkeler yabancı vatandaşları tahliye etmeye başladı. Salı günü komşu Dominik Cumhuriyeti, aralarında Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu personelinin de bulunduğu yaklaşık 300 kişinin tahliye edildiğini duyurdu. ABD, havalimanının kapatılmasının ardından vatandaşlarını helikopterle tahliye ettiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu