Cuma, Temmuz 19

Omuz ağrısını tetikleyen 6 neden

Omuz ağrısının en sık nedenleri ve tedavileri;

Kas ağrısı:

Fibromiyalji sendromu ve miyofasiyal ağrı sendromu başta olmak üzere çeşitli periferik kas problemleri omuz ağrısına neden olabilir.

Kas ve sinir sıkışması:

Boyun fıtığı (C4-7), brakiyal pleksus nöropatileri, torasik çıkış sendromu, refleks sempatik distrofi omuz ağrısına neden olabilir. Humerus başı ile korokoakromiyal ark arasındaki supraspinatus tendonu, bisipital tendon ve subakromiyal bursanın sıkışması ve inflamasyonu sonucu sıkışma sendromu gelişebilir. Akromioklaviküler eklem hastalığı, osteofitler, bursit, proksimal humerus kırığı, kifoz, skolyoz ve akromiyonun ön 1/3’ündeki yapısal değişiklikler de basıya katkıda bulunabilir.

Dudak gözyaşları (kapsül):

Genellikle labrumda görülen yırtıklar nedeniyle labrum çalışamaz ve omuzda dengesizlik gelişir. Akut travmaya bağlı omuz çıkıklarında bu durum ortaya çıkar ve çıkıkların ileride tekrarlaması nedeniyle labrum ve eklem yüzeylerinde ek yaralanmalar meydana gelebilir. Travmaya bağlı olmayan omuz dengesizliği de gelişebilir. Bu durum omuz çevresindeki tendon, bağ ve kasların gevşemesi sonucu gelişen çıkıklar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu omuz instabilitesine labrum yırtığı eşlik etmeyebilir.

Kas gerilmeleri:

Rotator manşet adı verilen kas grubunun bir parçası olan supraspinatus kası başta olmak üzere kas yırtıkları omuz ağrısı ve kısıtlılığının nedenleri arasındadır. Biceps tendiniti ve kalsifik tendinit de ağrıya neden olabilir.

Donmuş omuz:

Donmuş omuz sendromu (adezif kapsülit), başlangıçta omuz eklem kapsülü ve eklem sinovyumunun iltihaplanmasına bağlı olarak omuz ağrısı ile başlayan ve omuz hareketliliğinin kısıtlanmasına kadar ilerleyen bir durumdur. Genellikle tek omuzda gelişmesine rağmen her iki omuzu da etkileyebilir. Çarpma, düşme gibi bir travma sonrasında omzun uzun süre sabit tutulması bu hastalığı tetikleyebilir. Omuz kireçlenmeleri, travma sonrası uzun süreli istirahat, diyabet, kalp ve akciğer hastalıkları donuk omuz gelişimine zemin hazırlayabilir.

Omuz eklemi patolojileri:

Omuz ağrısına neden olabilecek hastalıklar veya bozukluklar arasında omuz ekleminin glenohumeral artrozu (kalsifikasyon), osteokondral lezyonlar, akromioklaviküler eklem artrozu, avasküler nekroz, romatoid artrit, polimiyalji romatika, sedef hastalığı, gut ve skapulotorasik eklem patolojileri yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu