Pazartesi, Temmuz 22

Mozambik’te ruhsatsız feribot alabora oldu: En az 94 ölü, onlarca kayıp

Yetkili, teknenin Nampula eyaletindeki Lunga’dan Mozambik adasına insanları taşıdığını ve ilk bilgilerin teknenin bir tsunamiye maruz kaldığını gösterdiğini söyledi.

REKLAM

Mozambik’in kuzey kıyısı açıklarında bir feribotun alabora olması sonucu aralarında çocukların da bulunduğu en az 94 kişi hayatını kaybetti.

Mozambik Deniz Ulaştırma Enstitüsü (INTRASMAR) Müdürü Lourenco Machado, yaptığı açıklamada aralarında çocukların da bulunduğu en az 94 kişinin hayatını kaybettiğini, 26 kişinin ise halen kayıp olduğunu söyledi.

Machado ayrıca feribotun aşırı yüklü bir balıkçı gemisi olduğunu ve insan taşıma ruhsatının olmadığını söyledi.

Lourenco Machado, şunları söyledi: “Pazar günü 130 kişiyi taşıyan mavnanın alabora olması sonucu en az 94 kişinin hayatını kaybettiği bir deniz kazası yaşadık. Şu ana kadar 94 kişinin cenazesine ulaştık, 26 kişi ise hâlâ kayıp.”

Yetkili, teknenin Nampula eyaletindeki Lunga’dan Mozambik adasına insanları taşıdığını ve ilk bilgilerin teknenin bir tsunamiye maruz kaldığını gösterdiğini söyledi.

Devlet yayın kuruluşu TVM, başka bir yerel denizcilik idaresinden alıntı yaparak, yolcuların kolera salgınından kaçtığını bildirdi.

Nampula eyaleti bakanı Jaime Neto da eyaletteki kolera salgınıyla ilgili yanlış bilgi nedeniyle paniğe kapılan insanların feribotla bölgeden kaçmaya çalıştığını söyledi.

“Tekne aşırı kalabalık olduğu ve yolcu taşımaya uygun olmadığı için battı.” Bakan Neto şunları söyledi: “Ve ölenler arasında çok sayıda çocuk vardı.” ilan etti.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda çok sayıda cesedin sahilde yattığı ve bazı kişilerin çocuk cesetlerini taşıdığı görülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2022 yılı Eylül ayında Mozambik’te ortaya çıkan kolera salgını, ülkenin kuzey bölgelerini etkilemeye devam ediyor.

Ülkede salgının başlangıcından 2023 Şubat ayına kadar toplam 37 kişi hayatını kaybetti ve 5.237 şüpheli vaka tespit edildi.

Mozambik’in yanı sıra diğer Güney Afrika ülkeleri de geçen yıldan bu yana kolera salgınıyla boğuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu
meritking