Cuma, Temmuz 19

İsrail’in kara harekatı öncesi baskınlar düzenlediği Gazze’de son durum

İsrail ordusu yüzlerce Filistinlinin tahliye çağrılarına uyarak güneye akın ettiğini bildirdi.

REKLAM

İsrail, Hamas’ın sınırı aşarak sivillere yönelik  gerçekleştirdiği saldırılarına karşılık vermek amacıyla Gazze şeridine yapacağını duyurduğu kara harekatı öncesinde kentin kuzeyindeki bölgelerde yaşayan Gazzelilere yönelik tahliye çağrısını sürdürüyor.

İsrail ordusu sosyal medya kanallarında Arapça yayınladığı bir mesajda Filistinlilerin kentte açtıkları iki ana yolu kullanarak yerel saatle 09.00-15.00 arasında güvenli bir şekilde ayrılabileceklerini duyurdu.

Ordu ayrıca yüzlerce Filistinlinin İsrail’in çağrılarına kulak vererek güneye akın ettiğini bildirdi. 

Diğer yandan Gazzeli yetkililer İsrail’in devam eden hava saldırılarında kuzeyden güneye kaçmaya çalışan insanların oluşturduğu bir konvoyun vurulduğunu bildirdi. Olayda 70 kişinin öldüğü, 200 kişinin yaralandığı haberleri geliyor.

“BM binaları artık güvenli değil”

Birleşmiş Milletler’e göre on binlerce Filistinlinin Gazze’nin kuzeyinden güneye doğru yola çıktığını ve hafta başında yerinden edilen 400.000 Gazzeliye eklendiğini tahmin ediyor.

“Başlangıçta insanların güneye doğru hareket etme emirlerine güvenli bir şekilde uymaları için hiçbir güvenli koridor sağlanmamıştır. Aralarında ailelerin de bulunduğu yüzlerce kişi yürüyerek kaçmak zorunda kaldı. Yeni yerinden edilenlerin gıda güvenliği, suya, barınağa ve sağlık hizmetlerine erişimi konusunda endişeler var” dedi.

Son bir haftadır yaklaşık 400 bin Gazzelilerin yerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, tahliye emrinin verildiği Gazze’nin kuzey yarısındaki BM binalarını artık güvenli görmedikleri uyarısında bulundu. 

İsrail, tank destekli birliklerle sınır ötesi baskınlar yapıyor

İsrail ordusu cuma günü yaptığı açıklamada, tank destekli birliklerin Filistinli roket ekiplerini vurmak ve rehinelerin yeri hakkında bilgi toplamak için baskınlar düzenlediğini bildirdi.

Karadan yapılan baskınlar, İsrail askerlerinin Hamas saldırılarına misilleme olarak  bombardımana başlamasından bu yana Gazze sınırından girdiğine dair ilk işaret oldu. Ordudan yapılan açıklamada kara birliklerinin baskınları gerçekleştirdikten sonra Gazze’den ayrıldığını belirtti.

“Bir sonraki aşamaya hazırız”

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu cuma günü televizyondan nadir bir açıklama yaparak “Düşmanlarımıza eşi benzeri görülmemiş bir güçle saldırıyoruz. Bunun sadece bir başlangıç olduğunun altını çiziyorum.” dedi.

İsrailli bir askeri yetkili cumartesi sabahı erken saatlerdeki bir video brifinginde “Gazze Şeridi çevresinde, İsrail yedek askerleri operasyonların bir sonraki aşaması için hazırlanıyor.” şeklinde bilgi verdi.  

Yetkili Hamas’a karşı başlattıkları savaşın nihai amacının örgütü ve askeri kapasitesini ortadan kaldırmak ve “bir daha asla İsrailli sivillere ya da askerlere zarar veremeyecek hale gelmesini sağlamak” olarak açıkladı. 

Havadan saldırılar gece boyu devam etti

Tahliye çağrıları devam ederken, İsrail ordusu gece boyunca havadan saldırılarını sürdürdü. İsrail’in boşaltılmasını emrettiği bölgede bulunan  Gazze Şehri’nin Tel Al-Hawa mahallesinde, savaş uçakları gece boyunca bir yerleşim bölgesini bombaladı. 

Yüzlerce bölge sakini, güneye kaçmadan önce havaalanının yakınındaki Kudüs hastanesine sığındı.

“Çaresiz durumdayız”

Reuters haber ajansının telefonla ulaştığı bir kişi “Dehşet dolu bir gece yaşadık. İsrail evimizi terk etmek istemediğimiz için bizi cezalandırdı. Bundan daha kötü bir vahşet olabilir mi?” diye konuştu.

Misillemeden korktuğu için ismini vermek istemeyen ve  üç çocuk babası olduğu belirten Filistinli “Asla ayrılmayacaktım, ölmeyi ve ayrılmamayı tercih ederim ama eşimin çocuklarımın gözlerimin önünde öldüğünü göremem. Çaresiz durumdayız.” dedi.

“Bu bir soykırım”

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta İsrail uçaklarının dört katlı bir binayı vurması sonucu çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Enkaz altında kalan insanları kurtarmak için bölgeye akın edenler düzinelerce Filistinli arasında bulunan Muhammad Sadık “Şehitler enkaz altında kaldı ve şimdiye kadar ne biz ne sağlık görevlileri ne de sivil savunma onları çıkarabildi.” dedi. 

Yaşananları Gazze şeridinde halkı yerinden etme gayretleri olarak gören Sadık “Bu bir soykırım, savaş değil, bu bir soykırım. Ve Gazze Şeridi halkını yerinden etme girişimidir ama bu olmayacak.” diye konuştu.

REKLAM

İsrail, bir hafta önce çoğu sivil bin 300 kişiyi öldüren ve çok sayıda kişiyi rehin alan Hamas militanlarının saldırılarına misilleme olarak Gazze’yi kontrol eden Hamas militan grubunu yok etme sözü verdi.

220 Filistinli öldü, 8700 yaralı

İsrail 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi’ni son bir haftadır tam kuşatma altına aldı ve eşi benzeri görülmemiş hava saldırılarıyla bombalıyor. 

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre İsrail’in bombardımanı sonucu iki bin 200 kişi hayatını kaybetti, sekiz bin 700 kişi yaralandı. Bu verilerin dörtte birinin çocuk olduğu bildiriliyor. Gazze’de 15 yaşın altındakiler nüfusun yaklaşık yüzde 40’ından fazlasını oluşturuyor.

“Tahliye emri geçici ve insani bir jest”

İsrail ise, tahliye emrinin geçici ve insani bir jest olduğunu vurguluyor, Gazze’ye yerleşen Hamas savaşçılarının kökünü kazırmak amaçlı operasyonlarda bölge sakinlerini zarar görmekten korumak amaçlı olarak tanımlıyor.  

Birleşmiş Milletler bu kadar çok insanın insani bir felakete yol açmadan kuşatma altındaki bölgeye güvenli bir şekilde taşınamayacağını söylüyor.

REKLAM

Dünyanın en kalabalık bölgelerinden biri olan Gazze’de güneye kaçanlar akraba ve arkadaşlarının yanına, okullara ya da aceleyle kiralanan dairelere sığınmak zorunda kalıyor.

“Kanının son damlasına kadar” savaşmaya yemin ettiğini belirten Hamas ise, camilerden yaptığı anonslarda bölge sakinlerine evlerini terk etmemeleri çağrısında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu